گیگا فکتوری تسلا

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

گیگا فکتوری تسلا کارخانه تولید باتری لیتیومی که در حال ساخت می باشد. این کارخانه در مرکز صنعتی تاهوه رنو در استوری کانتی نوادا قرار دارد. کارخانه در فصل اول سال 2016 به بهره برداری خواهد رسید. برایان ساندووال فرماندار نوادا تخمین میزند که این ایالت سود اقتصادی 100 میلیارد دلاری در طول دو دهه از اجرای این کارخانه به دست خواهد آورد.

این کارخانه از نظر مساحت فیزیکی بزرگترین در دنیا می باشد و دومین کارخانه از نظر سطح مفید بعد از کارخانه اورت بوئینگ می باشد.

تسلا امیدوار است که گیگا فکتوری 1 هزینه تولید باتری های خودروهای الکتریکی و پکیج باتری دیواری پاوروال و پاورپک را تا 30 درصد کاهش خواهد داد. ظرفیت این کارخانه تا سال 2020، 35 گیگاوات در سال برای سلول ها به علاوه 50 گیگاوات در سال برای باتری های پکیجی خواهد بود. برای رسیدن به این ظرفیت کارخانه حدود 6500 نفر استخدام خواهد کرد و 500،000 ماشین تسلا در سال تولید خواهد کرد.

در جولای 2014 ، اعلام شد که شرکت پاناسونیک با تسلا برای سرمایه گذاری به توافق اصولی رسیده اند. پاناسونیک رهبری بخش تولید سلول هابی باتری را بر عهده خواهد گرفت. مدیرعامل تسلا، ایلان ماسک اشاره کرده است که سرمایه گذاری پاناسونیک حدود 1.5 تا 2 میلیارد دلار خواهد بود. اوایل 2016 رئیس پاناسونیک کازوهیرو تسوگا سرمایه گذاری 1.6 میلیارد دلاری در این کارخانه را تایید کرد.

سایتهای مختلفی مانند کالیفرنیا، آریزونا، نوادا ، نیومکزیکو و نگزاس برای این کارخانه در نظر گرفته شد.در سپتامبر 2014 مرکز صنعتی رنو تاهوه در نوادا انتخاب شد و فرماندار نوادا هدیه 1.25 میلیارد دلاری به این کارخانه با عنوان کسر مالیات در طی دو دهه داد.