مدارس و مساجد کشور به انرژی خورشیدی مجهز می شود

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

با هزینه ٢٠ میلیون تومانی نصب پنل خورشیدی

شانا _ گروه نیرو: مدارس و مساجد کشور با تامین هزینه ١٥ تا ٢٠ میلیون تومان برای نصب تجهیزات فتوولتاییک از انرژی خورشیدی برای تولید برق استفاده خواهند کرد.

سامان میرهادی، مدیر دفتر برق و انرژی روستایی سازمان انرژی های نو در گفت و گو با شانا از آغاز نصب سیستم های فتوولتاییک در مدارس ،مساجد و برخی از ساختمان های سراسر کشور خبر داد و گفت: ایران در منطقه پرتابش خورشید قرار داشته و عرصه جغرافیایی ایران توان بالقوه فراوانی برای استفاده از ««فتوولتائیک» دارد به همین دلیل در ۱۰ سال اخیر درخواست برای نصب نیروگاه های خورشیدی ۱۱ برابر شده است.

او درباره اینکه هزینه نصب تجهیزات فتوولتائیک برعهده چه کسی است، افزود: هزینه نصب بر عهده توانیر است که طبق برنامه قرار است در روستاهایی که به برق سراسری به دلیل عدم صرفه اقتصادی دسترسی ندارند، نصب شود.

مدیر دفتر برق و انرژی روستایی سازمان انرژی های نو درباره اینکه آیا نصب پنل های خورشیدی در همه نقاط کشور امکانپذیر است، گفت: با توجه به میزان تابش های خورشیدی در سال (۳۰۰ روز آفتابی) نصب پنل های خورشیدی در سراسر کشور امکان پذیر است و هزینه نصب پکیج تولید انرژی الکتریکی از نور خورشید در درازمدت برگشت داده خواهد شد.

میرهادی درباره صرفه اقتصادی نصب پنل های خورشیدی تصریح کرد: با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها، نصب پنل های خورشیدی برای تولید برق و انرژی گرمایشی کاملاً توجیه اقتصادی دارد و حتی می توان برق مازاد را به شبکه سراسری برق شهری فروخت.

او اظهار امیدواری کرد: با اصلاح قیمت انرژی در سالهای آتی ،قیمت برق تولیدی از انرژی های نو قابل رقابت با تجهیزات فسیلی و حتی یک یا دو پله پایین تر از سوختهای فسیلی قرار گیرد.

میرهادی تصریح کرد: دولت با درک اهمیت تولید انرژی از منابع تجدیدشونده طبیعی سرمایه گذاری ها را به سوی توسعه این نیروگاه ها سوق داده است زیرا توجیه اقتصادی بسیار بالایی در مقایسه با سایر منابع تولید انرژی دارد.

او از حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت در راه اندازی و نصب پنل های خورشیدی در مناطق و شهرک های صنعتی خبر دادو افزود: تسهیلاتی هم به صورت اعتبار ارزی و ریالی به متقاضیان پرداخت می شود تا واحدهای صنعتی در تولید برق(انرژی الکتریسیته) خودکفا و از فشار شبکه سراسری کاسته شود.

اوبا اشاره  به اینکه  استفاده از انرژی خورشیدی  هنوزدر ابتدای راه است ، افزود : با توجه به اینکه بخشی از تجهیزات این صنعت باید از خارج کشور وارد شود لذا دولت باید به کمک بخش خصوصی بیاید و موانع اداری رابرطرف کند و از سوی دیگر با خرید برق از تولیدکننده (نیروگاه های خورشیدی بخش خصوصی) به توسعه این صنعت که به سرعت در حال گسترش است، کمک کند. در واقع بخش خصوصی هم تخصص و هم انگیزه های لازم را برای تولید انرژی های نو در کشور دارد اما ادامه کار نیاز به حمایت های دولت دارد.