پژوهش راه رسيدن به توسعه پايدار

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

منبع: دنیای اقتصاد

علی سیاح و فاطمه باباخانی- پژوهش و تحقيق از اركان اساسي توسعه و رشد يك جامعه است. جامعه رو به توسعه نيازمند نهادهايي است كه فرهنگ پژوهش را در مسيرهاي عقلاني به جريان بيندازند. ارتباط توسعه‌ پايدار با ساختارهاي علمي و پژوهشي جامعه، رابطه‌اي تنگاتنگ است كه از خلال آن مي‌توان از يافته‌ها و نظريات ارزشمند در جهت اهداف ملي بهره‌برداري كرد.

فرهنگ تحقيقات همراه خود نوعي آينده‌نگري را همراه دارد. شناخت ظرفيت‌هاي علمي و پژوهشي مي‌تواند در اشاعه و تقويت فرهنگ پژوهش موثر باشد. هدف اين صفحه، آشنايي و معرفي دستاوردهاي پژوهشي در قالب مقالات، گزارش‌های راهبردي و پايان‌نامه‌ها در جهت رشد و ارتقاي فرهنگ پژوهشي جامعه است. خط رابط اين پژوهش‌ها اقتصاد و موضوعات مرتبط با آن خواهد بود. مطالب اين شماره به شرح زيرند:
«چالش‌های بخش بازرگانی در اقتصاد ایران» عنوان پژوهشی از مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی است. در این پژوهش که با هدف ارائه یک تحلیل از وضعیت اقتصادی کشور تهیه شده است، فتح‌اله تاری، سعید غلامی باغی، حسین هرورانی و زهرا کاویانی تلاش کرده‌اند به ابهامات و چالش‌های موجود در بخش بازرگانی اقتصاد ایران بپردازند. بر اساس این پژوهش بررسی وضعیت متغیرهای تجارت خارجی کشور کسری شدید تراز تجاری غیرنفتی را نشان می‌دهد که برای آن باید به سمت حذف نرخ‌های چندگانه و شفاف‌سازی در تخصیص ارز رفت. 
« بررسی دلایل و هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی حوادث رانندگی در کشور» عنوان پژوهش دیگری از مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی است. در این پژوهش با اشاره به اینکه ایران جزو کشورهایی است که آمار بالایی در مرگ و میر و مصدومیت‌های ناشی از تصادفات را دارد؛، به آمارهای بانک جهانی اشاره شده که در آن وضعیت ایمنی و ترافیک ایران را بحرانی اعلام کرده است. پرداختن و محاسبه هزینه‌های اقتصادی تصادفات جاده‌ای در ایران و نسبت آن با تولید ناخالص داخلی کشور و بودجه مربوط به راه‌سازی از دیگر مواردی است که این پژوهش به آنها پرداخته است. بررسی راهکارهای کاهش حجم سوانح و به تبع آن کاهش هزینه‌های مادی و روانی آنها نیز حجم قابل توجهی از این پژوهش را به خود اختصاص داده است.
«تبیین نیازهای آموزشی زیست‌محیطی زنان خانه‌دار: مطالعه موردی زنان خانه‌دار منطقه 12 تهران» و «برررسی نقش اینترنت در ارتقای جایگاه زنان» از پژوهش‌هایی هستند که به حوزه زنان اختصاص داشته و در آن نقش زنان خانه‌دار در حفظ محیط‌زیست و نقش اینترنت در جامعه‌پذیری زنان مورد پژوهش قرار گرفته است. 
چکیده‌ دو پایان‌نامه‌ با عناوین «طراحی الگویی برای ارزیابی و بخش‌بندی بازار خارجی به‌منظور شناسایی فرصت‌های ایران» و «تاثیر تغییر تعرفه‌ها بر حجم واردات محصولات کشاورزی» از دیگر مطالب این هفته هستند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید