خاورمیانه در انتظار خشکسالیهای طولانی و موج جدید گرما

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

به گزارش «تابناک»؛ نشریه اکونومیست گزارش داد: خاورمیانه که طبق الگوی خاص خود، همواره نسبت به مسأله حفظ محیط زیست بی اعتنا بوده، باید خود را آماده استقبال از خشکسالی های طولانی تر، موج گرماهایی داغ تر و متداول شدن وزش توفان ریزگردها کند که تبعات تغییرات جوی کره زمین است.

این هفته نامه انگلیسی در گزارشی مفصل به تحلیل پدیده خشکسالی در خاورمیانه پرداخته و نوشته است: تغییرات جوی، دارد خاورمیانه و به ویژه جهان عرب را نگون بخت تر از همیشه می سازد.

باید در انتظار خشکسالی های طولانی تر، موج گرماهایی داغ تر و افزایش وزش توفان ریزگردها در خاورمیانه و شمال آفریقا باشیم.

عراق امروز در مقایسه ده سال قبل محیط زیستش تقریبا نابود شده است.

رودخانه ها به منابع انتشار ریزگرد در تابستان بدل شده اند. آسمان هایی که تا یک دهه قبل سیاه می شد از پرواز لک لک ها و حواصیل ها (مرغ ماهی خوار)، امروز دیگر خالی اند. خشکسالی، کشاورزان را مجبور کرده است زمین های خود را رها کنند. توفان ریزگرد که دیرزمانی به ندرت اتفاق می افتاد، امروز هوا را سراسر پوشانده است.

امروز حافظان محیط زیست در عراق برای نجات جان اکوسیستم این کشور از خطر نابودی، تشکلی با نام طبیعت عراق ترتیب داده اند تا با مسئولان کشور برای نجات جان محیط زیست کشور رایزنی کنند؛ اما در کردستان عراق که مسئولان کمترین توجه را به این معضل دارند، می گویند: آخرین چیزی که ما می خواهیم به آن فکر کنیم، تغییرات آب و هوایی است.

مشکل اینجاست که خاورمیانه اصولا منطقه ای است که هیچ کس در آن نسبت به خطر تغییرات جوی حساس نیست. این یک مشکل عام در کل منطقه است، حال آن که معضلات ناشی از تغییرات جوی در خاورمیانه و شمال آفریقا روز به روز، رو به بدتر شدن است.

«مؤسسه ماکس پلانک برای شیمی» Max Planck Institute for Chemistry آلمان در تحقیقاتی اعلام کرده است، خشکسالی های طولانی مدت، داغ تر شدن موج هوای گرم، نوفان متداول ریزگردها، از پدیده های رایج در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقاست.

سال هاست در منطقه خاورمیانه فصول خشک سال طولانی تر و خشک تر شده است. این حرارت و خشکسالی سبب از بین رفتن محصول کشاورزی می شود. مشکل فزاینده سنسورهای حرارتی هم به نوبه خود، مسأله ای غامض است و کشورها هم مرتبا تابستان هایی با دماهای مرگبار را تجربه می کنند.

اگر وضع به همین منوال پیش برود و راه حلی برای آن تدبیر نشود، اوضاع محیط زیست خاورمیانه تا چند سال آینده وحشتناک خواهد بود.

بنا بر گزارش مؤسسه مزبور، دمای خاورمیانه و شمال آفریقا در آینده در فصل تابستان، دو برابر میانگین جهانی بالا خواهد رفت. تا سال 2050 دمای حداکثری 46 درجه سانتیگراد و یا بیشتر، 5 برابر بیشتر از دمایی خواهد بود که در آغاز قرن بیست و یکم ثبت شده است.