میزان برق مصرفی برای تولید 1kwبرق فتوولتاییک

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

مخالفان برق خورشیدی علاقه به ارایه آمار غلط در مورد مدول های فتوولتاییک دارند و میگویند که در طول عمر یک مدول برق تولیدی ان کمتر از برق مصرفی برای ساخت و تولید این محصول می باشد.

میزان واقعی برق لازم برای تولید مدول فتوولتاییک چقدر می باشد؟

برای پاسخ به این سوال ، باید مراحل تولید مدول فتوولتاییک کریستال سیلیکونی را بررسی میکنیم. این تکنولوژی استاندارد برای 90 درصد تولید محصولات موجود در بازار بکار میرود. برق تولیدی از محصولات استاندارد بین 200 تا 250 وات می باشد.اجازه دهید با محصول با پایینترین بازدهی را بررسی کنیم یک کیلو وات برق تولید میکند.

برای شروع، تولید متریال خام، پلی سیلیکون،که نسبتا انرژی بر هست را بررسی میکنیم. برای تولید 1 کیلووات برق ، حدودا 6 کیلوگرم پلی سیلیکون لازم می باشد. برای تولید 6 کیلوگرم پلی سیلیکون، 48 کیلو وات ساعت برق در کارخانجات امروزی لازم می باشد.

در مرحله دوم، تکه های پلی سیلیکون به ویفر تبدیل می شوند، که 225 کیلو وات ساعت دیگر لازم دارد. بعد از آن، ویفر ها به سلول ها تبدیل می شوند که حدود 150 کیلو وات ساعت نیاز دارد.

هنگامی که این اعداد را جمع بزنیم به عدد کلی 1،155 کیلو وات ساعت برای تولید مدول استاندارد 1 کیلو وات میرسیم.

اما تنها مدول فتو ولتاییک تمام سیستم نمی باشد.

ما همچنین نیاز به استراکچری که مدول قرار هست بر روی آن نصب شود،اینورتر و کابلها داریم که عموما بالانس سیستم نامیده میشوند.برق لازم برای ساخت و تولید بالانس سیستم برای 1 کیلو وات حدو 400 کیلو وات ساعت می باشد.پس برق لازم برای تولید 1 کیلووات ساعت در نهایت به طور کامل برابر با 1،555 کیلووات ساعت خواهد بود.

خب، 1،555 کیلووات ساعت رقم بزرگی می باشد، چقدر طول خواهد کشید تا مدول 1 کیلووات بتواند این برق را تولید نماید.

این قطعا به محل نصب بستگی دارد. نور خورشید سوخت می باشد و شدت آن در نقاط دنیا باهم فرق دارد.اجازه دهید دو محل آلمان و کالیفرنیا را مقایسه کنیم.

در آلمان، یک سیستم 1 کیلووات در سال حدود 900 تا 1،00 کیلووات ساعت برق تولید میکند. نتیجتا، حدود یک سال ونیم برای مستهلک کردن برق مصرفی زمان لازم خواهد بود.

در کالیفرنیا که در طول سال آفتابی می باشد سیستم 1 کیلووات میتواند، 1،700 تا 1،800 کیلووات ساعت در سال تولید نماید.بنابراین برق مصرفی در کمتر از یک سال مستهلک خواهد شد.

بنابراین، برگشت زمانی برق مصرفی سیستم بسته به مکان بین یک سال و ماکزیمم دو سال خواهد بود ؟

بله، این به نظر کوچک به نظر میرسد، اما واقعیت می باشد. در حقیقت، با توسعه تکنولوژی فتوولتاییک نیاز به برق مصرفی درآینده کاهش خواهد یافت.برق مصرفی در زنجیره ارزش سیستم فتوولتاییک تا سال 2020 ، حدود 30% کاهش خواهد یافت. در مقایسه با روشهای استاندارد امروزی با تکنولوژی راکتورهای بستر بادافشان سازی( FBR: fluidized bed reactor) مصرف برق تولید مواد خام پلی سیلیکون تا 40% کاهش خواهد یافت.

تا سال 2020 برق مصرفی کلی برای تولید سیستم فتوولتاییک به رقمی کمتر از 1،100 کیلووات ساعت خواهد رسید، که زمان برگشت این برق را به شش ماه در نقاط آفتابی دنیا خواهند رساند.