بزرگترین طرح آب شیرین کن خورشیدی آب دریای جهان

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

تاریخ گزارش 25 نوامبر 2013

بزرگترین کارخانه آب شیرین کن خورشیدی در جهان به زودی در راس الخیمه  تاسیس خواهدشد تا بیش از 22 میلیون گالن آب آشامیدنی در روز و 20 مگا وات انرژی خورشیدی تولید کند.

طرح کارخانه جدیدتوسط شرکت یوتیکو خاورمیانه ، بزرگترین تاسیسات خصوصی و ارائه دهنده راه حل شورای همکاری خلیج فارس ، در دومین نشست جهانی پروژه های آب و برق مستقل ، که در راس الخیمه برگزار شد اعلام شد.

ریچارد منزس، نائب رئیس یوتیکوخاور میانه، گفت که این پروژه معیار جدیدی را برای مدل کسب و کار نمک زدایی تنظیم خواهد کرد و سبزترین کارخانه آب شیرین کن در جهان با حداقل میزان انتشاردی اکسید کربن خواهد بود. یوتیکو در اوایل این ماه پیش ارزیابی مناقصه برای پروژه رامنتشرکرد که توسط یوتیکو و برنده مناقصه اجرایی خواهدشد.

این پروژه جدید از پیشرفته ترین فن آوری اسمز معکوس و تصفیه  سازی استفاده خواهد کرد و زمان عملیاتی شدن، قیمت تولید واحد را به شدت کاهش خواهد داد. فرآیند اسمز معکوس از طریق یک غشاء پلیمری با استفاده از فشار برای فیلتر کردن نمک آب دریا استفاده می کند.

منزس گفت: " شورای همکاری خلیج فارس دارای نور خورشید فراوان در طول سال می باشد و هدف ما مهار این انرژی آزاد و انتقال آن به ساکنان امارات متحده عربی با هزینه بسیار کم خواهد بود ."

سرمایه گذاری کارخانه خورشیدی دیگر اطلاعیه مهم توسط یوتیکو در افتتاحیه اجلاس IWPP سراسری سال گذشته بود،یوتیکو همچنین طرح بلند پروازانه 408 میلیون دلاری نیروگاه زغال سنگی ، در راس الخیمه را اعلام کرد.سرمایه گذاری مشترک با همکاری شرکت برق شانگهای بزرگترین شرکت برق زغال سنگ دنیا برای تولید 270 مگا وات برق پاک از زغال سنگ تا سال 2015 انجام خواهدشد.

منزس گفت: " این کارخانه جدید نمک زدایی خورشیدی مکمل نیروگاه زغال سنگ پاک خواهدبود و این دو طرح با هم آب و برق را در حالی که  انتشار CO2 بیش از 1 میلیون تن در سال کاهش خواهد یافت تولید خواهند کرد."
هر دو پروژه با مدل منحصر بفرد کسب و کار پایدار خواهند بود.

مناقصه برای کارخانه جدید نمک زدایی از انرژی خورشیدی  در ماه آینده برگزارخواهد شد . این پروژه ،پروژه مشابه اعلام شده توسط عربستان سعودی که ، که ظرفیت خروجی 10 میلیون گالن آب در هر روز و 10مگا وات برق خواهد بود را تحت الشعاع خود قرار داده است.این پروژه همچنین از طرح 10مگاواتی نیروگاه خورشیدی دبی که اوایل این ماه افتتاح شد بزرگتر خواهد بود.