طلوع ماشینهای گوگل

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

این مقاله اولین بار در "گفتگو The Conversation" منتشر شده است.

گوگول اخیرا هشت شرکت استارت آپ رباتیک معتبر را به دست آورده، که مدرکی قوی از استراتژی برای خلق کاربردهای پیشرفته برای رباتیک در دهه های آینده را نشان میدهد.این استراتژی احتمالا برای تمرکز در ساخت و تولید و لجستیک هست.

با تجمیع این شرکتها ، گوگل نیاز به پیدا کردن اشتراک مساعی بین سازمانها و شخصیتهای مختلف خواهد داشت. این ماموریت توسط اندی رابین که قبلا مدیریت موفق سیستم عامل اندروید برای وسایل موبایل را به عهده خواهد داشت رهبری خواهد شد.

رابین توضیح می دهد که هدف جاه طلبانه ی گوگل پیدا کردن کاربردهای تحقق پذیر فنی و اقتصادی برای رباتیک مانند" عکس ماه" است: تلاش متمرکز عالی یک گروه جامع برای خلق دستاوردی عظیم در یک زمینه. ماموریت قرار دادن انسان بر روی کره ماه یک نمونه روشن است.

برای ربات " عکس ماه" گوگول قیاس های زیاد دیگری ممکن هست. تام گرین روزنامه نگار ، نویسنده در مرور کسب وکار رباتیک، همکاری گوگول در صنعت رباتیک را با نقش محوری دارپا(آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته ی وزارت دفاع آمریکا) در استقراربنیاد تکنولوژی های اینترنت مقایسه می کند.

قیاس نه چندان جذاب دیگر پروژه ی منهتن هست که بمب اتمی را در دهه 1940 خلق کرد. با ملاحظه ی نقش ارتش آمریکا در بنیاد و پرورش تحقیقات رباتیک ، تشابه مذکور آنقدر هم پرت نیست.

پروژه های گوگول ممکن است با آزمایشگاه تحقیقات آتاری ، که در سال 1970 برای تولید اختراعات و نوآوری ها در بازیهای کامپیوتری و تکنولوژی های سرگرمی تاسیس شد، مقایسه شود.

زیراکس پارک شرکت دیگری هست که موفقیت های زیادی در نوآوری در حیطه ی تکنولوژی های دفتری بدست آورده است، اما بیشتر در شکستش در انتقال تحقیقات آزمایشگاهی به محصولات ماندگار شناخته می شود.

در توسعه ی سرمایه گذاری رباتیک گوگل ، رابین با چالش تجمیع شرکتهایی که پروژه "عکس ماه گوگل" را در پائولو آلتوی کالیفرنیا تشکیل می دهند روبرو خواهد شد. نکته ی قابل ذکر در مورد بسیاری از این شرکتها این است که آنها هم در میان رشته ای متفاوت هستند یا خیلی تخصصی هستند.

بسیاری از شرکتها کارشان را بر پایه تحقیقات رباتیک قبلی دانشگاه ها شروع کرده اند. شرکتهایی که فرهنگ با ساختار قبلی دارند نیاز به گذار به بودن بخشی از سازمان بزرگ با سیاستهای جدید را دارند.

 

Bot & Dolly

 

این شرکت به صورت وسیعی محصولات صنایع سینما را تولید می کند، سیستمهای رباتیک برای کنترل دوربینها در فیلمهایی مانند جاذبه

 

این فیلم شامل سکانسهایی هست که با جلوه های ویژه کامپیوتری شروع می شود، که با سکانس های حرکت زنده با استفاده از دوربین های رباتیک تطبیق شده اند. صحنه طوری به تصویر کشیده شده اند که انگار فضانورد با شرایط بی وزنی روبرو شده است.

 

درتجربه همگرایی با سینما ، رباتیک و جادوی صحنه، شرکت Bot & Dolly اجرای بدلکاری که باکس نامیده می شود را تولید کرد .

 

Autofuss

 

طراحی بازوی استودیویی برروند همکاری خود تاکید میکند"برخورد هنرمندان بصری با برنامه نویسان" ، مهندسان با طراحان، داستان سرایان با تصویرگران، معماران با ماشین سازان"

 

این شرکت ویدیو های تبلیغی گوگول ، مایکروسافت و ادوبی را ساخته است.دراین تبلیغات از دوربین های رباتیک ، طراحی حرکت، انیمیشن و تولیدات بازی زنده استفاده شده است.

 

مکا رباتیک

 

مکا یکی دیگر از شرکتهای بر پایه ی دانشگاه می باشد، بیرون آمده از آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی انیستستو تکنولوژی ماساچوست در سال 2006 می باشد. یکی از اهداف آنها خلق رباتهای فوق سریع که می توانند در سطوح ناهموار سریع حرکت کنند.

 

هلومنی

 

 یک شرکت طراحی می باشد که در زمینه چرخهای پرتاب شونده قابل کنترل که می توانند رباتها را با دقت 360 درجه قرار دهند متخصص می باشد. چنین شرکتهای متخصص احتمالا وسایلهایی که به خوبی با هر رباتی که نیاز به حرکت دقیق دارند تطبیق می شوند، تولید میکنند.

 

ردوود رباتیک

 

ردوود رباتیک یکی از شرکتهای دره ی سیلیکون می باشد که در بازوهای رباتیک متخصص می باشد. این شرکت برآمده ازشرکت مکا رباتیک ، ویلو گاراژ و اس آر آی می باشد، و هدفشان خلق:بازوهای نسل جدید برای رباتها همچون کاری که اپل دو برای کامپیوترها کرد باشند.

 

مانند هولمی، استراتژی این شرکت تمرکز بر روی یک جز ریز که می تواند در انواع کاربرد رباتها استفاده شود می باشد.اگر چه گوگل این هدف تهیه ی چرخها وبازوها را برای صنایع وسیعتری پیگیری خواهد کرد یا نه هنوز معلوم نیست.

 

Industrial Perception

 

برآمده از شرکت خوش نام ویلو گاراژ، سیستمهای ادراکی دیداری 3 بعدی برای کاربردهایی نظیر کامیونهای تخلیه بار و قسمتهای تغذیه تولید می کند.

 

هدف آنها تولید رباتهای محصول- سطح که می توانند در سطح و سرعت قابل قیاس با تخلیه ی کامیون از طریق انسان می باشد.

 

بوستون داینامیکز

 

بوستون داینامیکز به خاطر پروژه های رباتیکی که با ویدیوهای جذاب رباتهای رعب آور سگ بزرگ و چیتا و پیتمن مشهور شده اند. پروژه های آنها بوسیله ی دارپا سرمایه گذاری شده است.

 

moon shot